Molėtų rajonas

MOLĖTŲ RAJONAS

Aplankykite Molėtų miestą ~25km

Ežerų žvejybos muziejus

Mindūnai (~40km) - ežeringiausias Molėtų rajono kampelis. Į rytus nuo Molėtų, 10-ajame Molėtai - Ignalina kelio kilometre yra Ežerų žvejybos muziejus. Šio muziejaus ekspozicija įrengta dviejuose pastatuose, kuriuos jungia lauko ekspozicija ir senovinė eglišakių tvora. Čia galima pamatyti įvairius žvejybos įrankius, kuriais žvejojo Rytų Lietuvos žmonės 19a. pabaigoje ir kaip šis verslas kito. Dėl muziejaus aplankymo skambinkite muziejaus vedėjai Alfredai Petrauskienei tel. 8 687 01 795.

Liaudies astronomijos ekspozicija(~40km).

Šalia Molėtų observatorijos vaizdingoje Lenktinio ežero pakrantėje yra išlikusios senos etnografinės sodybos statiniai - rūsys, tvartas, pirtis. Ši sodyba, kaip ir visa pietinė Lenktinio ežero pakrantė priklauso Molėtų krašto muziejui. Šalia išlikusių pastatų yra numatyta pastatyti tradicinę dviejų galų trobą, klėtį ir kluoną. Atstačius sodybos pastatus juose bus įrengta liaudies astronomijos ir kosmologijos ekspozicija.

Per bobų vasarą, kai dangus būna giedras, o naktimis mirga daugybė žvaigždžių, verta išsiruošti į Molėtų astronomijos observatoriją ir rekonstruotą Etnokosmologijos muziejų stebėti žvaigždynų, planetų ir kitų dangaus kūnų. Šią atrakciją reikia užsisakyti iš anksto. Būtinas geras oras, t. y. giedros naktys, todėl prieš vykdami pasidomėkite orų prognozėmis. Etnokosmologijos muziejuje sužinosite, kaip senovėje žmonės tyrinėjo dangų, pamatysite pagoniškąją observatoriją. Šalia esančioje etnografinėje sodyboje prie degančios aukuro ugnies išgirsite pasakojimą apie senovės baltų zodiaką, senovinius dangaus tyrinėjimo būdus ir kt.

Observatorija (~40km)

Observatorijoje (virš 200m virš jūros lygio) organizuojamos ekskursijos, kurių dalyviai supažindinami su Lietuvos ir pasaulio astronomijos naujienomis, teleskopais, nuostabaus grožio spalvotomis planetų, žvaigždžių, ūkų, spiečių, galaktikų nuotraukomis. Dieninės ekskursijos metu taip pat yra pademonstruojamas 165 cm skersmens teleskopas - didžiausias mokslinės paskirties įrenginys Šiaurės Europoje.

Taip pat yra galimybė pasižvalgyti po naktinį dangų observatorijos ekskursiniu teleskopu. Stebimi įdomiausi tą naktį matomi dangaus objektai. Naktinės ekskursijos dalyviai taip pat supažindinami su naktinio dangaus vaizdu, žvaigždynais ir ryškiausiomis žvaigždėmis specialaus astronominio lazerio pagalba. Dėl naktinių ekskursijų, ypač jei norima stebėti savaitgalio naktį, reiktų registruotis kelias savaites prieš norimą datą.

Priimami tik užsiregistravę lankytojai. Dėl ekskursijų teirautis telefonu 8-383 45444 (darbo dienomis, 9-17 val.), 8 615 65 677 (14-17 val.).

Observatoriją rasite Molėtų rajone, Kulionių kaime. Daugiau informacijos rasite: astronomija Lietuvoje, Molėtų astronomijos observatorija.

Avilčiai – kaimas Molėtų rajone, maždaug pusiaukelėje tarp Molėtų ir Alantos. Į vakarus nuo kaimo stūkso Avilčių piliakalnis. Kiek toliau į pietvakarius, Ažulaužės miške, guli apeiginis Avilčių akmuo su pėda, kuriame yra duobė lyg įspausta žmogaus pėdos.

Alantos dvaro sodybą (~15km, Molėtų raj.) sudaro 11 pastatų ir parkas su alėjomis, tvenkiniais.

Molėtų rajone 32 piliakalniai.

Molėtų rajone gausu istorinių, mitologinių vietovių: Alkos gojus ir Valiulio akmuo su ženklais: kryžius, saulė, mėnulis, lankas ir strėlė, Avilčių akmuo su “Žmogaus pėdomis “, Levaniškių akmuo, vad. Geležine boba, Šventakmenis, Krakiškių akmuo su “Žmogaus pėda”, Antatiškių akmuo, vad. Šaučiuku, Vaikučių akmuo, akmuo vad. Dzidoriaus krėslu, Velnio akmuo ir akmuo vad. Moliapesčiu. Skudutiškio akmenys su “Dievo pėda“, “ Marijos pėda “, “Vyties kryžiumi “, “Jėzaus širdimi “ ir šaltiniu turi mitologinę ir sakralinę vertę.